Končí dvouletá záruka na zakoupené zboží

Když jsem poprvé četl o tom, že má ke konci tohoto roku skončit dvouletá záruční lhůta na nové zboží, myslel jsem, že jde jen o opožděný aprílový žertík. Pak se ale objevily další titulky typu: Dvouletá záruka na nové zboží končí nebo V ČR skončí povinná dvouletá záruka. Téma se probíralo také v televizních novinách a mě bylo jasné, že se o apríl nejedná.

A o co se tedy jedná? Dle mého o velmi povedený lobing. Jistě jste si při nákupu zboží všimli, že máte možnost si připlatit za prodlouženou záruku. Například u notebooku za deset tisíc si můžete záruku prodloužit o jeden rok za zhruba 1 000 Kč. Tří letá záruka na víc (celkem tedy 5 letá záruka) vás přijde na necelé dva tisíce. Chystaná změna zákonné záruční lhůty tak otvírá prostor pro to, abychom si nově kupovali také záruku, kterou máme nyní 24 měsíců zdarma.

Zrušení záruky nebude mít vliv pouze na cenu zboží, která se tak díky placené záruce zvedne, ale samozřejmě také na jeho kvalitu. Prodejce už nebude muset řešit otázku, zda zboží vydrží alespoň 2 roky. Český trh rychle zaplaví levné šunty z Číny prodávané ještě dráž než současné relativně kvalitní zboží.

A proč to celé? Ekonomika je v útlumu, lidé málo utrácí, snižování úrokových sazeb příliš nepomáhá, tak se zruší záruka na zakoupené zboží. To by mohlo pomoci roztočit zadrhlá kolečka domácí ekonomiky. Je to asi trochu extrémní úvaha, ale dnešní politici jsou schopni všeho.

Ovšem věřím, že skutečnost nebude tak horká, jak se v článcích píše. Několik věcí platí již nyní, například důkazní břemeno na straně prodávajícího po dobu prvních 6 měsíců od nákupu zboží. Za jistých okolností nám záruka 24 měsíců může zůstat, ale v reklamačních podmínkách jednotlivých prodejců bude takový zmatek, že úspěšná reklamace se stane vzácnou výjimkou. Uslyšíme ještě častěji již dnes tak omletou frázi: na toto se záruka nevztahuje nebo vada je způsobena nevhodným zacházením.

Vidím to jednoznačně, při nákupu zboží si připlatíme. Za kvalitu si připlácíme již nyní, to se nemění, jen to získá na významu. Pak si budeme moci připlatit za prodlouženou záruku nebo různé formy pojištění, které také fungují již nyní. V těchto případech ale vzroste cena.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)