Aligator D730 DualSim – recenze

Jelikož jsem majitelem tohoto mobilního telefonu pro 2 SIM karty, rozhodl jsem se sepsat malou recenzi. Pokusím se shrnout své pocity z tohoto telefonu, upozornit na chyby a nedostatky ale i vyzdvihnout jeho přednosti.

Aligator D730 DualSim není určitě telefon pro každého. Zařadil bych jej do kategorie takzvaných lowend telefonů. Naznačuje to i jeho cena, která se na českém internetu pohybuje již od 1 300 Kč. Ale i za tuto cenu dostanete telefon celkem slušně vybavený.

Vzhled

Vzhled byl jedním z důvodů proč jsem si vybral právě Aligatora. Telefon vypadá opravdu hezky, zpracování je kvalitní a stříbrno-černý designe působí luxusně.

Aligator D730

Display (176 x 220 bodů)

Display má výborný jas, který jde krásně regulovat, ovšem na sluníčku mi připomíná display na mé staré dobré Nokii 2610. Čitelnost se rychle ztrácí a vypnutý může sloužit jako zrcátko. Display je také vidět každý otisk prstu.

Tlačítka

Tlačítka po stisku vydávají klasický (decentní) plastový zvuk. A kromě středového navigačního tlačítka se i pohodlně mačkají. Středové navigační tlačítko může někomu připadat příliš malé, pokud má člověk větší prsty, chce to stisku klávesy věnovat větší pečlivost, velice snadno stisknete i sousední tlačítka.

Aligator D730

Menu

Menu se skládá z 9 ikon, v pozici 3×3, a to – Telefonní seznam, Zprávy, Hovory, Nastavení, Multimédia, Zábava a hry, Profily, Organizér a Služby.

Například nastavení tématu vašeho telefonu najdete  pod ikonou Zábava a hry. A najdete tam pouze témata tři – šedé, oranžové a bledě modré. Ať si zvolíte jakékoliv téma, hlavní menu je vždy šedé.

Menu je samozřejmě v češtině, ale ne kompletně. Pokud se proklikáte hlouběji do struktury celého menu, můžete se setkat s angličtinou.

Telefonní seznam

V seznamu se zobrazuje klasicky jméno, po najetí přímo na kontakt se zobrazí jméno a pod ním telefonní číslo. Na display se zobrazují 4 kontakty. Jsou zde klasické funkce jako vyhledávání, přesun nebo kopírování na SIM nebo do paměti telefonu. Bohužel tu není export kontaktů. Malá nevýhoda je, že nelze odfiltrovat kontakty ze SIM a z telefonu, vše se zobrazuje dohromady. Pokud máte jeden kontakt na obou SIM kartách a navíc i v telefonu, tak se vám v telefonním seznamu zobrazí třikrát.

Aligator D730

Zprávy

Aligator D730 neumí T9, což mě dost překvapilo a dost mě to mrzí. Je tu místo ní nějaká funkce eZi, ale pro češtinu je nepoužitelná. SMS se automaticky neukládají mezi odeslané. Když posíláte SMS musíte zvolit „odeslat a uložit“. Pokud odpovídáte na přijatou SMS, tak tato volba chybí.

U SMS mi dále dost vadí omezené oznamovací tóny pro příchozí zprávy, je jich na výběr asi 10, ale všechny jsou hrozné a vlastní melodii nahrát nelze.

Hovory

Zde žádný větší problém nevidím. Snad jen, že nelze pouhým pohledem na display určit, zda telefon ještě vytáčí, nebo zda již vyzvání. Používal jsem to při prozvánění, abych nemusel mít telefon u ucha. Jinak nechybí výpisy volání, přijaté, volané, zmeškané. Zajímavý tu je čítač SMS, který počítá přijaté a odeslané SMS.

Nastavení

Zde lze nastavit celkem zajímavou věc. Režim SIM karet, můžete mít zapnuté obě nebo jen jednu a nebo dokonce žádnou. Pokud máte SIM karty neaktivní, můžete telefon dále využívat například jako mp3 přehrávač.

Fotoaparát – kamera

Fotoaparát je tu spíše pro zpestření, jeho praktické využití je dost diskutabilní, jelikož maximální rozlišení je 640×480, tj 0,3 MPix

Záznamník

Záznamník je jen velmi jednoduchý, nahrává ve formátu WAV, AMR nebo AWB. Minutový záznam ve vysoké kvalitě ve formátu WAV má 476 Kb. Kvalita záznamu jde nastavit jako nízká nebo jako vysoká.

Rádio

Rádio v tomto telefonu mě velice mile překvapilo nejen kvalitou příjmu, ale i pamětí na devět stanic a možností programovatelného záznamu.

Mp3 přehrávač

Mp3 přehrávač je o něco skromnější, neumí ID3 tagy, neumí přehrávání po složkách. Ale jinak je OK, obsahuje, základní ekvalizér, náhodný výběr nebo opakování skladby. Údajně umí i zobrazovat text písně, ale nezkoušel jsem to.

Profily

Profilů je zde pouze šest a z toho dva jsou podmíněné (Sluchátka a Bluetooth). Zbývající čtyři jsou Obecné, Setkání, Venku, V místnosti. Osobně mi tyto profily stačí, bylo samozřejmě nutné si je přizpůsobit. Např. u profilu Setkání jsem si jako vyzvánění nahrál zvuk „ticho“, protože telefon nelze úplně ztišit, SMS ztišit jsou.

Organizér

U organizéru nepočítejte se žádnými super funkcemi. Je zde klasický kalendář (týden začíná nedělí). Musím přiznat, že kalendář u mé staré Nokie 2610 mi připadal přehlednější i propracovanější. Alarm je použitelný jako budík s pěti předvolbami. Dále tu najdete úkoly, celkem pěknou kalkulačku, čtečku E-book, světový čas a převodník měn.

Hry

Hry v telefonu naleznete pouze dvě. A to Mahjong, což je čínská hra s obdélníkovými kameny, jistě znáte. Na telefonu jsou ovšem kameny hodně malé. A jakási hra Fruit pro kterou je nápověda pouze v angličtině a které jsem zrovna nepřišel na chuť.

Pokud bych měl udělat malé shrnutí, musím říci, že Aligator D730 DualSim není špatný telefon a ve své cenové kategorii je výborně vybaven. Má ale své mouchy a některé opravdu zbytečné, například absence T9 či drobnosti v překladu do češtiny.

Klady

 • Provoz dvou SIM karet současně
 • Konektor miniUSB – lze napájet i přes počítač
 • Podpora microSD karet
 • Bluetooth
 • Vzhled a zpracování
 • Mp3 přehrávač
 • Cena

Zápory

 • Chybí T9
 • Chybí Java
 • Fotoaparát jen 0,3 Mpix
 • Nelze zcela ztlumit zvuk (nutné obcházet nahráním zvuku „ticho“)

13 komentářů u “Aligator D730 DualSim – recenze”

 1. Petr

  Dobrý den,
  můžete mi, prosím, poradit, zda lze nějak ztišit zvuk telefonu např. při ukládání poznámek do kalendáře? Před uložením vždycky celkem hodně pípne a přestože jsem všechny hlasitosti ztišil, toto mi vadí. Předem díky za info.
  Petr

 2. admin

  Dobrý den Petře,
  ztišit to určitě jde, protože mě se poznámky ukládají zcela v tichosti 🙂 Zkuste nastavit následující:
  Profily/zde Váš profil/Přizpůsobit/Extra tón/ a vypnout tón Upozornění (případně i ostatní). Snad to pomůže.

 3. Petr

  díky moc, za info, už jede krásně tiše a ještě doplňující dotaz, dá se nějak změnit ta otřesná melodie, která je přednastavena pro zadávání poznámek do kalendáře, když chci, aby se mi poznámka připomněla alarmem ???? Díky moc za cenné rady
  Petr

 4. admin

  Obávám se, že tato melodie změnit nelze.

 5. Denisa

  Koupila jsem si tento telefon ale bluetooth mi nejde s žádným jiným telefonem spojit. Nevíte co s tím?

 6. admin

  Dobrý den Deniso,
  zkoušel jsem se přes bluetooth připojit k PC i k jinému telefonu a přenést nějaká data a vše proběhlo v pořádku. Pokud se připojujete přes bluetooth k počítači, tak se vám heslo vygeneruje automaticky. Pokud se připojujete k jinému telefonu, tak si ho určíte sama. Nastavení mám následující:
  Napájení: Zapnuto
  Nastavení / Viditelnost: Zapnuto
  Pak zvolte „Moje zařízení“ a „Vyhledat BT zařízení“
  Zvolte vyhledané zařízení, ukáže se vám pole pro zadání hesla, zvolte si čtyřmístné heslo (např. 1234), zadejte ho a připojte se. Na druhém telefonu se objeví pole pro zadání hesla, tam je potřeba zadat vaše zvolené heslo. Zařízení by teď měla být propojena.
  Pokud vám uvedený postup nefunguje, doporučuji reklamaci.

 7. Roman

  Zdravím,
  chtěl bych se zeptat, zda je nějak možné změnit zobrazení týdne v kalendáři od Pondělí.

 8. admin

  Myslím, že toto nejde. Je tam anglický software, který je pouze počeštěný (a to ne ještě dokonale). A v anglicky mluvících zemích začíná týden v neděli.

 9. On.

  Zajímalo by mě, z jaké země značka Aligator pochází. Někde jsem četl, že je to česká značka. Je to pravda?

 10. Kamil

  Jaká je v něm baterka? Dá se snadno sehnat nová?

 11. admin

  Baterie je kompatibilní s BL-5C (baterie pro telefony Nokia), a stoji cca 250 Kč, záleží na kapacitě.

 12. bla

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda máte k zakoupeni display k typu aligator D730?? děkuji předem za informace

 13. admin

  Dobrý den, zde nic neprodáváme ani display pro Aligator D730. Je mi líto.

Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)