Gigabyte GSmart Roma R2 – recenze

Můj starý telefon Aligator D730 pomalu dosluhuje, např. odcházejí mechanická tlačítka. Numerická klávesnice vyžaduje již poměrně silný stisk, pomocí navigačního tlačítka se prakticky nedá pohybovat vpravo a tak podobně. Dost ale o starém Aligatoru. Jako náhradu jsem si opět vybral telefon na 2 SIM karty, tentokrát jde ale o chytrý telefon s Androidem. Poměr cena/výkon u mě jednoznačně vyhrál Gigabyte GSmart Roma R2 (aktuální cena kolem 3500 Kč).

Aktualizace firmware

Před prvním použitím doporučuji aktualizovat firmware telefonu, neboť z výroby určitě nebude nasazena poslední aktualizovaná verze. Poslední update jsem stáhnul z oficiálních stránek GSmart, kde je také technická dokumentace, v níž je detailně popsán postup instalace. Jde o dokument GSmart Roma R2 SD Card Firmware Update, jež obsahuje také kapitolu v češtině. Stejně tak po aktualizaci firmware zůstává v telefonu nabídka českého jazyka.

Vzhled a konstrukce

Vzhled telefonu dle mého nevybočuje výrazným způsobem z řady. Designe je obdobný jako u většiny současných dotykáčů. Docela příjemně mě překvapila tloušťka (9,3 mm) a váha (125 g) telefonu. Je to však na úkor použitých materiálů. Pouzdro je tedy plastové, ale působí pevně.

Gigabyte GSmart Roma R2

2 aktivní SIM

Využití 2 aktivních SIM zároveň dostává u chytrých telefonů další rozměr. Kromě klasického využití, tj. dvou telefonních čísel (např. soukromé a služební), můžete druhou SIM využít pouze pro datové přenosy. Čistě datové tarify totiž bývají často výrazně levnější, případně mají za srovnatelné peníze nesrovnatelně vyšší FUP.

Display (800 x 480 pixelů)

Čtyř-palcový display je samozřejmě dotykový, navíc se jedná o display typu IPS, takže si zachovává vynikající čitelnost i na ostrém slunci. Zde nemám, co bych vytkl.

Fotoaparát

Zde nacházím u GSmart Roma R2 první slabinu. Fotoaparát nepatří mezi silné stránky tohoto telefonu. Rozlišení hlavního předního fotoaparátu je solidních 5 Mpx, ale kvalita fotek není moc přesvědčivá, zdají se mi až příliš zrnité. Zadní fotoaparát má rozlišení pouze 0,3 Mpx.

Baterie

Výdrž baterií je slabinou asi u všech smartphonů, Roma R2 není žádnou výjimkou. Kapacita baterie je průměrných 1400 mAh a nelze od ní čekat zázraky. Při aktivním používání je potřeba telefon nabíjet obden. Pokud patříte mezi vášnivé surfaře po internetu nebo hráče her, tak se od zdroje elektřiny příliš nevzdalujte, budete muset telefon nabíjet již po několika hodinách.

Aplikace

Zde máte možnosti prakticky neomezené. Výkon telefonu je na dnešní poměry více než solidní (CPU Dual-Core 1,3 GHz a RAM 1GB), místa pro vaše aplikace budete mít také více než dost, microSD karta je podporována až do kapacity 32 GB.

Pomocí Google Play si můžete do telefonu nainstalovat nepřeberné množství aplikací a her, z nichž je celá řada zdarma. Podmínkou je aktivovaný účet u Googlu a připojení k internetu.

Závěr

Celkově mám z telefonu GSmart Roma R2 dobrý pocit. Má výborný display, skvělý výkon, podporu dvou SIM. Najdou se však i nějaké ty mouchy. Horší fotoaparát lze odpustit, pokud si chci pořídit kvalitní fotografie, tak použiji klasický digitální fotoaparát. A na občasné operativní focení (např. dokumentace aktuálního stavu auta při nehodě) jistě postačí.

Hůře se mi však bude odpouštět absence notifikačních diod. Pro ověření (zda máte novou SMS nebo zmeškaný hovor) je vždy nutné rozsvítit display. Toto snad půjde vyřešit některou z aplikací.

Další mouchou jsou vibrace. Při každém telefonním spojení dojde ke krátkému zavibrování telefonu (asi na znamení, že právě došlo ke spojení). I když mám vibrace „zcela“ vypnuté, toto přetrvává. Pokud by někdo věděl, jak tyto vibrace vypnout, budu moc rád, když se o to podělí v komentářích pod článkem.

Klady

 • 4″ WVGA (IPS) multi-dotykový displey
 • poměr cena/výkon
 • výkon: procesor Dual-Core 1,3GHz a 1 GB RAM
 • provoz 2 SIM karet současně
 • Android 4.2 (Jelly Bean)
 • GPS/AGPS

Zápory

 • horší fotoaparát
 • slabší wi-fi
 • chybí notifikační ikonky
 • výdrž baterie

5 komentářů u “Gigabyte GSmart Roma R2 – recenze”

 1. Roman Měšťan

  Děkuji za Vaši recenzi tohoto zajímavého modelu.
  Dovolte mi dotaz zda někdo nevíte u koho či přes koho dokoupit náhradní baterie, po mé poptávce se mi dostalo přes běžné prodejní kanály záporných reakcí jak na originální tak alternativní baterii.

  Děkuji

 2. Láďa

  Hodně mě zklamala GPS, samotná totiž nedokáže lokalizovat polohu. Používám mapy od Mapy.cz, které lze používat i v režimu off-line, ale GPS v tomto telefonu potřebuje k určení polohy přístup na internet. Nechápu proč, ale bez netu GPS nejede 🙁
  Původně jsem myslel, že mám jen slabý signál, ale zkoušel jsem to na několika místech a nic. Zkoušel jsem i zapnout wifi (určení polohy dle nalezených hotspotů), ale to také nepomohlo. Poloha se určila, a to celkem rychle, jakmile jsem se připojil na internet.
  Takže bez datového tarifu je mám GPS v tomto telefonu na nic.

 3. jirka

  zdravim mam v telefonu 2 simkarty a dost mi blbne signal (skoro si nezavolam, signal porad kolisa a vsechny carky signalu mi vydrzi tak max 2 min. nesetkal se s tim nikdo, neni to telefonem za odpoved dekuji. jinak az na ten signal dobrej telefon rozumna cena

 4. David

  Ahoj,
  mně polohu GPS nenajde ani při připojení na net, aplikace Sport Tracker nezobrazí polohu, nevíte, co s tím? Díky.

 5. Radim

  nainstaluj aplikaci GPS status. Bez ven tak aby nad tebou nic nebylo a zapni jí. Uvidíš kolik satelitů gsmart vidí a na kolik se připojí. Pokud se nepřipojí zkus tovární nastavení a pak znova tento návod. Pokud se ani tak nepřipojí tak reklamace. Jo a měj zapnutý wifi a bud pripojen k internetu

Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)