Online fotbalový manažer

Před několika lety jsem na svém počítači hrál fotbalového manažera, který mě vážně zaujal. Jednalo se o Czech Soccer Manager. Hra nebyla náročná na hardware, byla kompletně v češtině, nechyběla samozřejmě nejvyšší česká liga s aktuální soupiskou, dokonce jste si mohli vybrat i tým z druhé ligy a během několika sezón ho dostat mezi evropskou elitu. Na svou dobu to byla opravdu skvělá a chytlavá hra a možná proto jsem si na ní nedávno vzpomněl.

Jak nyní koukám na jejich stránky, tak dle všeho se hra již dále nevyvíjí, ale jen udržuje aktuální soupisky mnoha týmů z 22 evropských lig. Nutno podotknout, že se jedná o freeware, tedy hru kterou můžete hrát zdarma.

Zastavený vývoj této hry mě zamrzel, proto jsem zkusil najít něco nového. A narazil jsem na Hattrick.org. Filozofie tohoto fotbalového manažera je oproti Czech Soccer Manager (CSM) zcela odlišná. Jedná se o online fotbalového manažera, nenajdete zde tedy žádnou reálnou ligu a ni reálný tým. Vše je postavené tak, aby každý hráč mohl mít svůj vlastní tým. Pokud by mohl hráč vybírat pouze z reálných týmů, moc hráčů by si nezahrálo 🙂

Po registraci vám je přidělen tým v nejnižší soutěži pro danou zemi, tento tým si můžete takřka libovolně pojmenovat a začít hrát. Možnosti tu jsou ohromné. Největší rozdíl je asi v tom, že hrajete proti skutečným soupeřům třeba z druhého konce republiky. Můžete si založit dorosteneckou akademii a fotbalovou hvězdu si tak vychovat prakticky od žáčků.

Například české ligové soutěže trvají 16 týdnů (14 zápasů každou sobotu + 2 týdny pauza) a každou ligu hraje 8 týmů. Jednotlivé zápasy (ať už jde o ligové, pohárové nebo přátelské) jsou i docela vtipně komentované, tak například:

Kamil Stehlík si dnes do hlediště pozval kamarády z ochotnického spolku. Chce se před nimi vytáhnout, a tak předvádí svou hereckou etudu na téma „Zakopni o vlastní nohy a upadni ve vápně“. Za takový výkon ho ale pochvala nečeká, za představení z 26. minuty si odnese pouze žlutou kartu za snahu.

Miroslav Křehlík zastavuje unikajícího protihráče přesně mířeným skluzem na paty. Sice pravděpodobně uchránil svůj tým od inkasování, ale určitě bude vyloučen. Tak ne! Pan rozhodčí má dnes asi nějakou dobrou náladu a hráči týmu Darebáci uděluje v 40. minutě pouze žlutou kartu.

Vladimír Gruss sprintuje po pravé straně, vyhýbá se skluzu bránícího hráče a bude centrovat. Nebude! Ale soupeř si to také myslel a nechal se obehrát. Následuje technická střela na vzdálenější tyč, brankář na ní nedosáhne!

Brankář si poplivl rukavice a vybíhá. Ale míč se stáčí k brance a po odrazu od tyče zapadá přímo do jeho svatyně. I když Martin Hauptmann kopl do míče jako do brambory, dal nakonec pěkný gól.

O co impozantnější je pohled do sektoru domácích fanynek, které svými prvotřídními vnadami o třídu převyšují své sokyně, o to žalostnější je pohled na jejich „borce“ na trávníku.

Hattrick.org - sestava mužstva

Aktuálně svůj tým vedu již druhou sezónu. Podařilo se mi z druhého místa postoupit do vyšší soutěže, ale nyní hraji spíše o udržení :-/ Hattrick.org můžu doporučit každému fotbalovému fandovi, určitě ho chytne. A pokud máte strach, že vám bude užírat mnoho času, tak se bát nemusíte. Ligové zápasy se hrají jednou týdně, a na to vám stačí pouze 5 minut k určení vhodné sestavy. Pokud se svému týmu chcete věnovat pečlivěji, tak si můžete v týdnu dohodnout přátelské utkání, založit si dorosteneckou akademii a tak dále.

Myslím, že se jedná o nejpropracovanější fotbalový manažer se kterým jsem se setkal. Navíc celkem pravidelně dochází k dalšímu zlepšování a rozšiřování současných funkcí. Pokud jsem vás přesvědčil Hattrick.org vyzkoušet, tak přeji příjemnou zábavu.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)