George Orwell – 1984

Utopický román 1984 napsal George Orwell již v roce 1949 a je až neuvěřitelné, jak nadčasový ve svém díle byl.

Tento žánr mě příliš neláká, proto jsem v knize narazil na kapitoly, které mě i nudily, ale to nic neubírá na kvalitě této knihy. Vybral jsem si ji právě pro její tehdejší nadčasovost a všeobecnou popularitu, zajímalo mě, jak autor viděl v roce 1949 naší budoucnost vzdálenou 35 let.

Jistě nemusím připomínat, že výrok „Velký bratr tě vidí“ pochází právě z této knihy. Orwell zde uvádí ale i další výroky jako jsou „Válka je mír“, „Svoboda je otroctví.“, „Nevědomost je síla“, jejichž význam i podrobně vysvětluje. Zavádí i nové pojmy jako vaporizace, doublethink, newspeak, ideozločin a další.

Hlavní postavou příběhu je Winston Smith, který žije v Londýně a pracuje na Ministerstvu pravdy. Přeje si jedinou věc – poznat pravou podobu minulosti. Nemá to však jednoduché, neboť žije ve světě, kde vládne absolutní totalita, kterou živí permanentní, „udržovací“ válka mezi třemi kontinentálními mocnostmi. Společnosti vládne Strana a cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem.

Závěrem mohu knihu jen doporučit, dnes již patří mezi klasická díla. A celkem rád bych se nyní podíval i na film. Román byl zfilmován několikrát, ale nejpovedenější je prý adaptace z roku 1984.

Doplněno 31.3.2017:
Shlédl jsem filmovou adaptaci z roku 1984 a bohužel musím konstatovat, že jsem zpracováním zklamán. Rozhodně nedoporučuji dívat se na film, pokud jste knihu nečetli. Zcela v něm totiž chybí vysvětlení základní situace a divák je přímo hozen do děje, ve kterém se bude jen těžko orientovat.

Závěrem přímo z knihy:

Nejednou byla celá ulice v pohybu. Varovné výkřiky se ozývaly ze všech stran. Lidé mizeli ve vratech jako králíci. Nějaká mladá žena vyběhla ze vrat právě před Winstonem, uchopila děcko, které si hrálo v kaluži, přehodila přes ně zástěru a skočila zpátky, to všechno jakoby jediným pohybem. V tom okamžiku se vynořil z boční uličky jakýsi člověk v černém pomačkaném obleku, vyběhl směrem k Winstonovi a vzrušeně ukazoval na oblohu.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)