Je to chřipka nebo jen nachlazení?

Z médií slýcháváme v těchto dnech často zprávy o tom, že se republikou šíří chřipková epidemie. Je potřeba tomu věnovat pozornost a situaci nepodcenit. Dokážete si však sami udělat předběžnou, ale správnou diagnózu, pokud se zrovna necítíte nejlépe? Nebo běžíte k lékaři i s tou nejmenší rýmou? Lidé si často stěžují na chřipku, ale v podstatě jsou pouze nachlazení. Jaký je tedy rozdíl mezi chřipkou a běžným nachlazením?

Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením

Rozdíl jsem letos zažil bohužel na vlastní kůži. Lehké nachlazení mívám zpravidla každý rok a do týdne se dá s přehledem vyležet, pokud se opravdu poctivě kurýrujete. Pravou chřipku jsem měl snad poprvé, tu za týden nevyležíte. Zde určitě doporučuji návštěvu lékaře. Chřipka totiž může být doprovázena řadou komplikací, například zápalem plic.

Zásadních rozdílů je hned několik. Při chřipce máte teplotu přes 39°C, u nachlazení jsem se s tak vysokou teplotou nesetkal. Při nachlazení vám běžně teče z nosu, až jej máte celý sedřený. Při chřipce naopak rýmu nemáte! Dost mi tak u článků o chřipce vadí ilustrační fotky s červeným nosem a kapesníkem.

Při chřipce cítíte také mnohem větší celkovou únavu, která může trvat ještě i několik dní po doléčení. V prvních dnech nemoci, zejména při vysokých teplotách, jsem cítil také bolest kloubů. V mém případě to byly zejména obě ramena. S vysokou teplotou souvisí také noční pocení, za noc jsem se převlékal až 4krát.

Nechat se proti chřipce očkovat?

Jako prevence se často uvádějí nejrůznější metody a postupy pro posilování imunity, například otužování. K tomu jsem se zatím nedostal, asi jsem na to příliš pohodlný 🙂 Další možností je očkování, to je však zase metoda diskutabilní.

Proti chřipce jsem se nechal očkovat pouze jednou, bylo to asi v roce 2008. Od té doby jsem očkování již neopakoval. Pro správnou ochranu je nutné očkování absolvovat každý rok, navíc ve správnou roční dobu. Ale je pravda, že jsem o něm každoročně uvažoval. Nicméně o jeho správnosti nejsem na 100% přesvědčen. Pochybnosti ve mě vyvolává zejména tento článek.

Po letošní zkušenosti, kdy jsem v posteli strávil skoro 3 týdny, se ale budu příští rok (nebo vlastně letošní podzim) o očkování zajímat zase o něco více. Pevné zdraví vám všem!


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)