Robert Louis Stevenson – Ostrov pokladů

Tato kniha mi dlouhá léta ležela v knihovně takřka bez povšimnutí. Dostal jsem ji jako kluk k narozeninám, ale už si nevzpomenu ke kterým. Můžu jen hádat, rok vydání knihy je totiž 1989. A nakladatelství Albatros ji vlastně vydalo pod názvem Poklad na ostrově, ale budu užívat název Ostrov pokladů, protože je častější a asi i správnější. Autor knihy Robert Louis Stevenson (1850 – 1894) ji totiž nazval Treasure Island.

I když je tato kniha určená pro mládež, tak mě ani chvilku nenudila. Možná proto, že se každý rád vrací do dětských let 🙂 Příběh vypravuje mladý hoch Jim Hawkins a popisuje v něm svou dobrodružnou cestu na ostrov Pokladů. Nebudu zde popisovat dějové detaily, postavu Johna Silvera jistě zná každý, kniha se dočkala i mnoha filmových zpracování. Tak si myslím, že to opravdu není nutné.

Rád bych ale zmínil zajímavost, která Stevensova vedla k napsání jeho nejslavnější knihy. (Vlastně žádná jiná Stevensonova kniha mě ani nenapadá.) Stevensona inspiroval jeho tehdy osmiletý syn. Když za ním jednou přišel, kreslil právě chlapec z dlouhé chvíle mapu jakéhosi fantastického ostrova. Stevenson si chlapcovu mapku vzal a ještě týž den mu přečetl první kapitolu pirátského vyprávění, další den druhou, a třetí … Až vznikl celý tento dobrodružný příběh vydávaný zprvu na pokračování v jednom anglickém časopisu pro mládež. Ovšem bez velkého ohlasu. Teprve za dva roky, když byl vydán knižně, stal se Ostrov pokladů naráz bestsellerem a Stevenson uznávaným spisovatelem.

Závěrem přímo z knihy:

Asi na půl míle přede mnou plula totiž Hispaniola s napjatými plachtami. Viděl jsem, že mě polapí, ale byl jsem už žízní tak zoufalý, že jsem ani nevěděl, mám-li z toho mít radost, nebo se bát. A než jsem se rozhodl, zmocnil se mě takový úžas, že jsem zapomněl na všechno a jen jsem třeštil oči na loď.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)