Panasonic SC-PM24EP-M – recenze

Tento domácí mikrosystém Panasonic jsem si začátkem ledna koupil jako takové své opožděné „samovánoce“. Staré rádio mělo pouze analogový tuner a nekvalitní příjem signálu mě už delší dobu vadil, a navíc – člověk si musí občas udělat radost sám.

Když už kupovat něco nového, tak jsem nechtěl znovu klasické rádio, ale rozhodl jsem se pro mikrosystém. Cenově to vyjde zhruba nastejno, ale dle mého názoru oddělené reproduktory musí být na finálním zvuku poznat, a ozvučení místnosti je tak lepší než u radiomagnetofonu.

Kriteria byla jasná – standardní funkce pro dnešní mikrosystémy:

  • digitální tuner s RDS a minimálně 10 předvolbami
  • CD/DVD mechanika s podporou MP3
  • podpora ID3 tagů
  • USB port
  • hodiny/budík
  • a samozřejmě dobrý poměr cena/výkon

Nebudu zabíhat do podrobností, kandidátů jsem měl několik, ale vybral jsem si Panasonic SC-PM24EP-M. Tak se na něj podívejme, sepsal jsem krátkou recenzi.

Rádio

Rádiový tuner s RDS je pro pásma FM a AM. Pro FM nabízí možnost 30 předvoleb, v pásmu AM lze uložit až 15 stanic. Příjem FM je velmi solidní i bez externí antény. Jako externí anténu lze použít pouze tu přiloženou (dipolovou), chybí totiž výstup pro koaxiální kabel. Příjem AM jsem osobně nezkoušel, a v budoucnu tuto možnost asi ani nevyužiji.

CD

CD mechanika je zde formou vysouvacího šuplíku, což mám raději než horní výklopné víko. Za to dávám plusové body, protože i zpracování je precizní. Přehrávání mp3 souborů na vypáleném CD zvládá bez problémů. A pokud si dáte tu prácí a písničky nebo celá alba si otagujete, zobrazí vám veškeré informace – zvládá ID3 tagy verze 1.0 a 1.1.

USB

Přehrávání z USB portu používám po rádiu asi nejčastěji. Systém je obdobný jako u CD, funguje přeskakování jednotlivých písniček i alb, zobrazuje ID3 tagy, po znovu zapnutí si pamatuje  kde v přehrávání naposledy skončil. Umístění portu v přední části přístroje považuji za optimální, dnes si už nedokáži představit, že bych flashku strkal někam dozadu jako to mají jiné systémy.

Display

Display nikterak neruší, navíc lze jeho intenzitu regulovat. Není podsvícen – bílou barvou svítí pouze písmena, číslice nebo symboly.

Časovač

Časovač nebo-li také budík je velmi podrobný, můžete si zvolit zda vás bude budit rádio, CD nebo hudba z připojeného USB disku. U rádia si samozřejmě můžete zvolit stanici, dále lze nastavit čas zapnutí, čas vypnutí a hlasitost. Buzení pak probíhá postupným zvyšováním hlasitosti až do nastavené hodnoty, tato rychlost je ovšem celkem rychlá.

Dálkový ovladač

Dálkový ovladač je poměrně velký a spíše působí dojmem, že se jedná o ovladač k TV. Někomu to může vyhovovat někomu méně, mě osobně to nevadí. Tlačítka jsou tak dostatečně velká a přehledná. O napájení se starají 2 tužkové baterie typu AA.

Panasonic SC-PM24EP-M - ovladač

Reproduktory

K dřevěným reproduktorům není moc co dodávat. Hrají i vypadají velmi dobře. Možná jen propojovací kabely by mohly být o kousek delší.

Vlastnosti systému

Zaujaly mě 2 zajímavé vlastnosti tohoto mikrosystému, které stojí zato zmínit. Jedna je pozitivní, druhá spíše negativní.

Při výpadku energie systém nevyžaduje žádné dodatečné baterie pro udržení vnitřní paměti. Pokud systém vypojíte ze zásuvky, uložené předvolby rádiových stanic se nevymažou. Což je velmi praktické. Znovu nastavit je potřeba pouze hodiny.

Ale abych tento mikrosystém pouze nechválil, zmíním i jedu věc co mi vadí – poměrně hlučné zapínání a vypínání přístroje. Při náběhu dochází k zapojení relé, které má za úkol připojit další obvody, což je doprovázeno jistým cvaknutím. Takže například pokud se nechávám budit rádiem, tak mě probudí již samotné zapnutí přístroje než následná hudba z rádia. Ovšem když je vypnutý, tak je krásně zticha a vůbec o něm nevíte, na rozdíl od jiných které v stand-by režimu vrčí.

Závěr

Pokud bych měl tento systém ohodnotit známkou od 1 do 10, kdy 1 znamená naprostou katastrofu a 10 představuje zcela perfektní výrobek, dám svému Panasonicu 8 bodů. Ve své kategorii patří určitě mezi špičku, a to nejen svou výbavou, ale i skvělým poměrem cena/výkon. Není proto divu, že si vás velmi rychle získá a ty drobné nedostatky mu rádi odpustíte.

Klady

  • rádio s RDS
  • 30 předvoleb pro FM stanice
  • USB port
  • podpora mp3 souborů a ID3 tagů
  • časovač
  • Music port pro připojeni mp3 přehrávače
  • Surround sound
  • velmi dobrý zvuk

Zápory

  • chybí výstup pro koaxiální kabel
  • přívody k reproduktorům by mohly být delší
  • hlučnější zapnutí a vypnutí přístroje
  • absence DVD mechaniky
  • spotřeba 42 W (stand-by režim 0,8 W)

3 komentářů u “Panasonic SC-PM24EP-M – recenze”

  1. karel

    dobrý den,

    děkuji za tento poučný a velmi dobře sepsaný článek k mikro hifi 🙂

  2. Martin

    Hodně si mi líbí, že si pamatuje naladěné radiostanice, když ho vytáhnete ze zásuvky, a to i bez baterií. Při bouřce často takto vytahuji svůj počítač i rádio. A skutečnost, že nemusím pokaždé rádio znovu naladit mě hodně potěšila 🙂

  3. Radek

    Chtel jsem se zeptat:nefunguje mi ovladac vzdy kdyz na nem neco zmacknu objevi se na displeji REMOTE 1

Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)