Půjčka kam se podíváš

Drahé penízeTo, že půjčování peněz je výnosný obchod věděli již staří Římané. Půjčka je tedy stejně stará jako peníze takové. A možná abych byl přesnější, tak půjčka vznikla společně s prvním platidlem, ať to už bylo cokoliv.

Ale není půjčka jako půjčka. Někdo může být za krátkodobou půjčku nesmírně vděčný, protože ji vážně potřebuje. Půjčka je i to, když kamarádovi, spolužákovi nebo kolegovi půjčíte stovku na oběd. A je úplně jedno, proč si jí půjčil. Zda peníze ztratil cestou do práce, zda nechal peníze doma, zda je utratil a jen čeká na výplatu. Prostě je to půjčka. V tomto případě je ale půjčka naprosto neškodná, pokud ovšem po něm nebudete druhý den chtít stovky dvě.

Situace se ale výrazně mění pokud si půjčíte od banky nebo dokonce od tzv. nebankovního subjektu (sjednáte si nebankovní půjčku). Je mi jasné, že se občas člověk dostane do pozice, kdy svou finanční situaci musí řešit právě takto. A není to nic příjemného.

Ovšem naprosto nechápu, když si někdo vezme půjčku na televizi nebo na dovolenou s úrokem třeba až 50 % ročně. A to jen proto, že chtějí novou televizi hned, a neumění nebo možná nechtějí si spočítat kolik je vlastně bude stát. Kolik je bude stát pokud půjčku splatí včas. O exekuci se raději rozepisovat nebudu. Je to jejich věc, jsou svéprávní, doufám. Jen prostě říkám, že to nechápu. Pokud bych mohl jejich jednání označit jedním slovem, tak by to asi bylo slovo nezodpovědné.

Nedávno jsem procházel leták Kauflandu. Na zadní straně s inzercí byly jen 4 inzeráty, které nenabízely extra rychlou a snadnou půjčku. Inzerátů s půjčkou bylo rovných 31. V aktuálním letáku jich možná bude s půjčkou všech pětatřicet. Kdo se asi tak chytí na inzerát v Kauflandu? Chudáci důchodci.

Je nejvyšší čas tento trh začít alespoň trochu regulovat! Ta pomyslná kobra uštkla již mnoho obětí…


Jeden komentář u “Půjčka kam se podíváš”

  1. Jirka

    V mnoha případech je úrok tak vysoký, že se ve skutečnosti jedná přímo o lichvu a ta tuším je trestná.. A přesto se nic neděje! Myslím, že se regulace jen tak nedočkáme…

Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)