Slovníček pojmů – Stavební spoření

Stavební spoření je dnes prakticky nutnost a to nejen pro mladé lidi. Pojďme si vysvětlit několik základních pojmů stavebního spoření.

Cílová částka

Cílovou částkou je částka, na kterou se sjednává každá smlouva o stavebním spoření. Skládá se z uspořené částky, kterou tvoří vklady klienta, připsané zálohy statní podpory (úroky z vkladů a úroky ze záloh statní podpory), a z úvěru ze stavebního spoření.

Přespoření

Přespoření cílové částky nastává v okamžiku, kdy zůstatek na účtu účastníka převýší sjednanou cílovou částku. Může k němu dojít např. i připsáním úroků či státní podpory. V případě přespoření už klient nemůže dále spořit, tj. ukládat na svůj účet další peníze.

Pokud chce klient ve spoření pokračovat, lze cílovou částku zvýšit.

Anuitní splátka úvěru

Anuitní splátka je pravidelná platba stále stejné částky zahrnující splátku jistiny (úmor) a splátku úroků. Po dobu splácení se v anuitní splátce mění podíl úmoru a úroku tak, že podíl úroku klesá.

p.a.

je zkratka z latinského per annum a znamená ročně. Je-li uvedena za úrokovou sazbou, např. 4,5% p.a., znamená roční úrokovou míru.

Přidělení cílové částky

Přidělení cílové částky je stav, kdy smlouva o stavebním spoření splní podmínky stanovené zákonem o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření a Všeobecnými obchodními podmínkami stavebního spoření, tj.:

  • Od počátku smluvního vztahu uplyne alespoň 21 měsíců (tzv. minimální doba spořeni),
  • Minimální uspořená částka na účtu stavebního spoření dosáhne stanoveného procenta cílové částky (v závislosti na zvolené tarifní variantě),
  • Smlouva o stavební spoření dosáhne minimální ohodnocovací číslo.

Účastník stavebního spoření má po přidělení cílové částky nárok na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření, za předpokladu zajištění jeho návratnosti.

Pokud účastník přidělení nepřijme, smlouva pokračuje dále.

Ohodnocovací (hodnotící) číslo

Ohodnocovací (někdy hodnotící) číslo je měřítkem délky a výše spoření a vyjadřuje zásluhy účastníka stavebního spoření. Dosažení stanoveného ohodnocovacího čísla je jednou z podmínek přidělení cílové částky.


Jeden komentář u “Slovníček pojmů – Stavební spoření”

  1. Tomáš

    Problém se stavebním spořením je, že výnosy ze spoření rok od roku klesají. Z dlouhodobého hlediska jsou výhodnější způsoby spoření.

Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)