Zdanění vkladů na Kypru se může dotknout i nás

To co se během víkendu událo na Kypru, se nás zdánlivě netýká, ale důsledky můžeme pocítit všichni, a brzy. Ve zkratce o co šlo. Kypr se delší dobu potýká s velkými dluhy, jelikož se chce vyhnout situaci, do které se dostalo zadlužené Řecko, tak požádal Evropskou unii o finanční pomoc. EU řekla OK, ale měla podmínku. A tou podmínkou je zdanění vkladů. Kypr musí vybrat 6 miliard eur, jinak pomoc od EU nedostane. Pro zdanění úspor svých obyvatel tak stanovil dvě sazby, 9,9% na vklady nad 100 tisíc eur a 6,75% na vklady nižší.

A proč to můžeme pocítit také? Důvodů je hned několik. Jeden z důkazů jsme mohli pozorovat hned včera, akciové trhy byly velmi nervózní a prakticky všechny se dostaly do červených čísel. Situace na Kypru byla jistě jednou z příčin.

Dalším důvodem je fakt, že se jedná o průlomový a precedentní krok. U nás sice pan Kalousek zdanil zpětně státní podporu u stavebního spoření, ale to bylo jen slabé kafe oproti současnému Kypru. Jde o důkaz, že pokud se vláda dostane do potíží, je ochotna udělat prakticky cokoliv. Nejprve vám zdaní úspory v bance 10%, poté třeba ještě jednou nebo rovnou 50%. V tomto pro tamní vládu hranice neexistují, již je prolomila. Problém je také v tom, že udává návod či inspiraci i pro vlády ostatních států. Prošlo to na Kypru, projde nám to také.

Zmíněné zdanění úspor vyvolalo velké obavy nejen u občanů na Kypru, o své úspory se začínají bát také ve Španělsku a Itálii, v zemích, které se nejvíce blíží státnímu bankrotu. Pokud začnou lidé ve velkém vybírat své úspory také tam, dostanou se tamní banky do velikých problémů. Pokud se tak stane, pocítíme to také. Problémy mateřských bank v zahraničí se přelijí i do dceřiných poboček v České republice.

Kypr je považován za daňový ráj, kde má sídlo mnoho českých společností. Hovoří se, že zde sídlí až 2000 českých firem. Ty největší uvádějí, že peníze na Kypru nemají. To je dobře, ale jistě se to netýká všech. O kolik peněz přišly na Kypru české firmy, se ale asi nikdy nedozvíme.

Vklady v bance máme sice pojištěny proti úpadu finanční instituce až do výše 100 tisíc eur (cca 2,5 milionu korun), ale proti vládním krokům se pojistit nemůžete. Platí tak pouze jedno pravidlo:

Jediné peníze, které jsou skutečně vaše, jsou ty, o kterých nikdo neví.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)