Závislost jménem Travian

Kdysi jsem v televizních zprávách viděl reportáž z Číny, ve které ukazovali jak posílají tamní „závisláky“ na léčení. Ovšem ti chudáci nebyli závislí na drogách ani na alkoholu, ale na počítačových hrách. Tenkrát jsem jen nechápavě vrtěl hlavou, kam až ta závislost může dojít. Dnes již trochu chápu.

Travian patří do kategorie počítačových online her nebo také webových her (ke hře vám stačí pouhý internetový prohlížeč). Vzpomenu si i na další z této kategorie, možná někdo z vás zkusil třeba i Ikariam, Divoké kmeny, Dark Orbit a další. Je jich opravdu celá řada a všechny jsou postaveny takřka na stejném principu. Hrajete se stovkami nebo dokonce několika tisíci hráči po celém světě. A pokud chcete být nejlepší, musíte u hry trávit co nejvíce času. Hra totiž nejde stopnout ani takzvaně „savenout“. A čím více času u hry trávíte tím více vás pohlcuje a vy jí zcela propadáte.

Osobně jsem několik let hrál Travian. Snažil jsem se svou závislost však držet na uzdě. Někdy s úspěchem někdy ne. Nikdy jsem v noci nestával s tím, že musím postavit další level pekárny. Ale musím přiznat, že v jistých dobách se mi o Travianu i zdálo. Nikdy jsem žádný server (svět) nedohrál až do konce, ani se nepodílel na stavbě Divu světa. Ale svých osm vesniček jsem už také měl. A když už jsem je nestíhal časově všechny obhospodařit, tak jsem toho prostě nechal. Nikdy jsem si ani nekupoval Zlatky (lze je následně měnit za výhody ve hře). Což je samozřejmě cíl tvůrců hry – prodat hráčům co nejvíce Zlatek.

Travian je již natolik slavný, že o něm vznikají i nejrůznější fan stránky. Například tato je velice povedená – Travian – pomůcky pro hru. Jsou tam nejrůznější pomůcky pro hru jako takovou, ale i spousta strategických rad a fíglů. Trávil jsem hodiny i tam.

Teď již nějaký čas úspěšně abstinuji a cítím se vážně svobodněji 🙂 Pokud se snažíte s Travianem také přestat, přeji pevnou vůli. Pokud jej nehrajete, tak raději ani nezačínejte!


4 komentářů u “Závislost jménem Travian”

 1. fast travian farming
 2. TM

  LOL, ty píšeš o závislosti na Travianu a měl jsi osm vesnic, nikdy jsi server ani nedohrál?
  Tak to je vážně vtipný…
  Já jsem měl na jednom serveru 22 vesnic, přes zástupy jsem se jednou v létě staral dvěma dalším lidem o dalších 16 vesnic, celkem jsem tak asi týden obhospodařoval denně 38! vesnic. Každý server jsem vždy dohrál, na dvou serverech jsem šéfoval svojí vlastní ally, na několika dalších jsem byl členem ally, která stavěla Div.
  Ano, prošel jsem si několika fázemi, od počátečních: nedám do toho víc jak 500, přes „budu se držet na uzdě a dám max. 3000“, až to skončilo tak, že na jeden běh serveru jsem investoval asi 16 tisíc jen za zlatky. Ale ani přesto jsem se nedostal do Top10, což znamená jen jediné: ti, co tam byli, investovali víc než já, nebo to byli členové Travian Teamu, kteří mají zlatky „zdarma“ (resp.jako odměnu za svoji činnost). Co mě ovšem na Travianu vždycky štvalo, je, že servery definitivně končily. Po tři čtvrtě roce prostě šlus, ende, finíto de la comédia. Všechno co člověk vybudoval, všichni skvělí lidi v alianci, se kterýma jsme prošli mnoha zkouškami, všechno bylo najednou pryč během relativně krátké chvíle…
  Jestli jsem byl na Travianu závislej? V té době určitě ano. Neváhal jsem nařídit si budík na brzkou ranní hodinu jen abych se regnul na nově vznikající server a byl tam mezi prvníma co nejblíž šedé zóny, neváhal jsem ponocovat daleko přes půlnoc, když jsem plánoval útoky nebo naopak obranu pro mé napadené kolegy v alianci. Koordinovat někomu jinému na větší vzdálenost přísun podpor a obilí s ohledem na stav jeho sýpky, to byl prostě masakr… Jinak to, že na aukci jsou záměrně a úmyslně šponovány ceny do naprosto nesmyslných výšin, je už dávno známé a mnoho lidí už to prokouklo a odmítají se na tom podílet…

  Dneska už bych do toho nešel, Travian mě celkem slušně vyléčil a dneska už si sakra hodně rozmýšlím, zda a za co ve hrách platit…

 3. admin

  Děkuji za Tvůj příspěvek, který popisuje zkušenosti TOP hráče. Skoro mi vyrazilo dech, když jsem četl, kolik jsi do hry investoval peněz. Věděl jsem, že hráči na špičce do hry cpou spoustu peněz, ale že až tolik jsem vážně netušil. O to víc mě těší, že jsem skončil u osmi vesniček 🙂 S devátou by se to třeba zlomilo a začal bych posílat první peníze. Kdybych ale nalil do Travianu 16 tisíc, tak bych se asi pěkných pár dní na sebe nemohl podívat do zrcadla (bez urážky, neber si to osobně). O to víc ale oceňuji, že si s tím dokázal přestat!

 4. ptr

  Kazdej hraje jinak. 2x za sebou top3 hrac s utratou za cca 1600 zlatek (ne korun!).

  To je prave to, co spousta zlatkaru nepochopi – ostatni do toho nutne nemusi cpat jako oni…

  Kazdopadne hrat (top) travian je mor.

Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)