Praha pod sněhem

Sníh je krásná věc. Zasněžená příroda působí romanticky a příjemně uklidňuje. Zasněžené město může také vypadat romanticky, někoho může i uklidňovat ale když je sněhu moc, tak klid nahrazuje stres a nervozita.

Snad mi odpustíte, když budu za zasněžené město považovat v tomto příspěvku Prahu. I když je situace po celé republice stejná, a na mnoha místech určitě horší než v Praze, ale zkrátka Praha mi je teď bližší než Dolní Lhota.

Naše hlavní město se v posledních dnech potýká s nevídanou sněhovou nadílkou. Množství sněhu v Praze láme rekordy. Takovou kalamitu město nepamatuje 17 let. Napadlo již 38 cm a stále padá. Od pátku pražští silničáři spotřebovali na silnice posypový materiál za 20 milionů korun, sníh pomáhají odklízet městští strážníci, brigádníci, vojáci i vězni.

Dopady současného počasí již pocítil asi každý. Nejezdí městská hromadná doprava, nebo jezdí s velkým zpožděním. O vlacích raději nemluvě. Když jsem šel ráno do práce, tak jsem čekal na tramvaj 30 minut a nedočkal jsem se. Tak jsem si udělal krásnou ranní zdravotní procházku. A musím uznat, že dnes ráno byl v Praze takový jiný vzduch. Čerstvější, čistější. Mnoho lidí nechalo svá auta doma a bylo to znát. Ulice prázdné (tedy plné sněhu) a čistý svěží vzduch o teplotě mínus 2ºC. Celkem fajn, ale pro letošek mi to zatím stačí a zítra bych už raději jel do práce opět stereotypně svou tramvají. Procházku bych nechal na jindy a až bude více času a nebudu právě pospíchat do práce.

Situaci nějak nepomáhá ani nová vyhláška o údržbě chodníků, kdy za chodník před domem již nezodpovídá majitel domu, ale město. Je to logické, proč mám uklízet chodník, když není můj. Městu platím tisíce za nejrůznější poplatky, tak ať se o svůj chodník stará. Ale dnes se jaksi město starat nestíhá. A tak lidé dál uklízejí „své“ chodníky. Poděkujme jim, jinak bychom chodili po kolena ve sněhu ještě v březnu.

Sníh patří na hory, na sjezdovky. Do města sníh nepatří, tady v Praze si ho nevážíme a sypeme ho do Vltavy.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)