Jaký antivirový program?

Koncem minulého roku jsem řešil otázku jaký antivirový program nainstalovat kamarádovi na nový notebook? Když se řekne slovní spojení antivirový program, tak mi hlavou proběhne hned několik známých produktů jako jsou Eset NOD 32, Kaspersky, Norton, AVG, Avira, McAfee, TrustPort nebo třeba český Avast.

Ovšem pokud jsem aplikoval dvě zásadní kritéria, tak se výpis radikálně zúžil. Antivir musí být zdarma a zároveň legální. Do užšího výběru jsem tedy zvolil AVG, Aviru a Avast. Všechny začínají písmenem A, zajímavé J. Tak se na ně podívejme podrobněji.

AVG je antivir s dlouhou tradicí, ale také si ovšem z minulosti nese pověst ne příliš účinného nástroje. Myslím, že co se týče kvality virové databáze dnešních antivirových programů, tak jsou vesměs srovnatelné. Svou hlavní databázi aktualizují všichni několikrát denně. Ale také hodně záleží na kvalitě rezidentní ochrany. A zde můžou být rozdíly hodně patrné. AVG jsem ale vyloučil z důvodu HW náročnosti a rychlosti scanu.

Avira je považována za absolutní špičku mezi antivirovými programy dostupnými zdarma. Ovšem k obsluze je potřeba určitá odborná znalost a zkušenost uživatele. Jelikož kamarád má zatím pouze základní znalosti práce s počítačem, vyloučil jsem i tento program.

Zbyl mi tedy Avast. Jelikož jej používám také a mám k němu určité sympatie, tak dostal pro začátek hned několik plusových bodů zdarma J. Další plusové body dostal za podporu češtiny, intuitivní a bezproblémové ovládání. Pro domácí užívání je zdarma, stačí pouhá registrace. Mínus bych mu dal za rychlost scanu u hloubkové kontroly. U 200 GB dat může trvat i 5 hodin. Ale detailní hloubkovou kontrolu zase tak často neprovádíte, tak se to dá tolerovat.

Po 14 dnech nebyl s Avastem žádný uživatelský problém. Ovšem při nedávné hloubkové kontrole našel 4 Trojské koně. Nevím kde kamarád courá po Internetu, ale čekal bych, že toto Avast ohlídá rezidentně. Nicméně Avastu věřím dál, nejsem totiž přesvědčen, že by např. AVG tyto problémy odhalil již při rezidentní ochraně.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)