Tak, a už jsem také na Facebooku

Pátek 15.1.2010 si zde do deníčku musím poznačit tučným písmem. Dlouhé měsíce jsem se Facebooku vyhýbal jak čert kříže a pak stačilo pouhých pět minut a jsem tam. A ví o mě celý svět 🙂

Proč jsem se Facebooku vyhýbal? Možná jen z principu, možná i z několika racionálních důvodů:

1)      Ztráta soukromý a jakési anonymity. Což si lze za určitých okolností, vhodného nastavení a užívání Facebooků celkem úspěšně udržet i nadále. Pokud samozřejmě nepovažujete za ztrátu soukromí to, že kdokoliv na světě může zjistit vaše jméno. To, ale může i jinde než na Facebooku. Ostatní osobní informace již sdílet nemusíte.

2)      Bezpečnost Facebooku. Facebook má za sebou již několik aférek týkající se zabezpečení aplikací, a následného úniku informací. Můžete mít své osobní nastavení maximálně zabezpečené, sdílení informací maximálně ořezané, ale pokud selže Facebook jako takový, byla vaše snaha zbytečná.

Proč jsem si Facebook založil?

1)      Zvědavost. Co na tom všichni mají? 🙂

2)      Snaha vyzkoušet a případně využít Facebook jako marketingový nástroj.

3)      Najít „ztracené“ známé a kontakty na ně.

4)      Třeba najít i nové známé.

5)      Velký a neúnosný tlak okolí 🙂

Nakolik je Facebook fajn, super a tak podobně nejsem zatím schopen říci. Přeci jen, za ty dva dny mám jen čtyři přátelé.

Musím ale podotknout, že pro nového uživatel není Facebook nějak extra uživatelsky přívětivý (user friendly). Příjemná není ani potřeba instalace nejrůznějších doplňků, bez kterých není Facebook zcela funkční. Ale vše je asi o zvyku, zvykli si jiní zvyknu si také.

Měl bych vlastně ale ještě jednu velkou výtku. Po registraci se vám Facebook nabídne, že vám najde vaše známe, kteří již na Facebooku jsou. To je od něj hezké. Ale už není hezké, že k tomu chce použít váš email a vaše heslo k emailu! Tato „laskavost“ Facebooku mi přijde hodně zvláštní. Samozřejmě můžete tuto nabízenou pomoc odmítnout, což důrazně doporučuji! Ale i tak je to minimálně drzost dotazovat se na vaše heslo. Nedokáži si ani tipnout kolik lidí, si nedomyslí možné důsledky a to heslo tam prostě zadalo. Ale myslím, že zrovna málo jich nebude. Můžu jen doufat, že se svým PINem ke kartě by se chovali obezřetněji.

Jsem zvědav, zda Facebooku propadnu jako miliony lidí na celém světě, nebo zda u mě převládne skepse a budu jej využívat zřídka a to jen jako zdroj kontaktů.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)