Testoval jsem nový rychlý 3G internet od T-Mobile

Jistě vám v televizi neunikla nová vtipná reklama na rychlý mobilní internet od T-Mobile. Mistři Pavlásek a Kotek mě zase skvěle pobavili, reklamy s „prasetem“ zkrátka neurazí 🙂

Ale k věci. Když někdo nabízí mobilní internet s rychlostí 42 Mb/s, tak mi to nedá a musím to vyzkoušet. Na vratnou zálohu 2 000 korun jsem si na týden půjčil USB modem a datovou SIM kartu. K dispozici byl ovšem pouze modem Huawei E1823, který dle uvedených parametrů zvládá maximálně 21,6 Mb/s. Což je sice jen polovina z marketingových 42 Mb/s (teoretické maximu), ale na mobilní internet je to pořád hezké číslo. Takto rychlý mobilní internet T-Mobile označuje jako technologii HSPA+, jedná se ale stále o 3G sít.

Rychlost připojení jsem testoval v Praze a na konkrétní čísla se můžete podívat díky webu speedtest.net.

Rychlost připojení 3G internetu

Hodnoty uvedené na obrázku patří mezi nejlepší, jaké jsem za týden používání naměřil. Ping na hodnotě 39 ms hodnotím z pohledu technologie připojení k internetu jako velmi dobrý. Download 11,8 Mb/s a uploud 2,2 Mb/s lze označit vzhledem ke způsobu připojení také jako nadstandardní.

Pokud bych měl uvést „průměrné hodnoty“ naměřené v různých denní špičkách a na různých místech, uvedl bych následující hodnoty:

 • Ping: 65 ms
 • Download: 6,5 Mb/s
 • Uploud: 1,5 Mb/s

Abych ale jen nechválil, narazil jsem i na několik nedostatků. Jako první věc, která mě doslova praštila do očí a celý týden mi surfování na internetu znepříjemňovala, byla automatická komprese obrázků. Pokoušel jsem se jí vypnout, ale dle všeho to jde provést pouze v nastavení uživatelského účtu. Jelikož jsem měl půjčený tzv. erární modem, tak tato možnost odpadla. Do nastavení uživatelského účtu se nedostanete. Jako druhou výtku uvedu stabilitu připojení. Sice šlo nejspíš o výjimku, ale stalo se. Jeden den se mi vůbec nedařilo stáhnout 350 MB soubor. Stahoval jsem ho asi 5x a vždy po několika MB se stahování ukončilo. Druhý den pak proběhlo stažení bez sebemenších problémů.

Službu jako celek hodnotím vesměs kladně. Plusové body získává především za mobilitu a rychlost. Proto si jistě najde spoustu uživatelů, kteří ji využijí. Připadá mi ovšem (jako vše od českých operátorů) dost předražená. T-Mobile si za variantu s měsíčním FUP 30 GB účtuje bezmála tisícovku.

Klady:

 • mobilita
 • rychlost připojení

Zápory:

 • cena

2 komentářů u “Testoval jsem nový rychlý 3G internet od T-Mobile”

 1. Johny

  Nevi nekdo kolik by bylo potreba FUP pro 24/7 pripojeni k e-mailu pres 3G internet z mobilu?
  Internet mam na PC ale e-mail bych u sebe musel mit porad.

 2. admin

  Ahoj Johny, záleží na tom, co vše přes mail řešíš. Pokud to jsou pouze texty, tak 1 GB bude naprosto dostačující. Pokud ale potřebuješ stahovat i fotky nebo videa, případně nějaké dokumenty, tak těžko odhadovat.

Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)