Máme politiky věštce?

Cítil jsem, že politik není obyčejný smrtelník jako my všichni. Věděl jsem, že politici mají hroší kůži. Vím také, že vám dokážou lhát do očí aniž by se začervenali. Ale že předpoví povodně jsem netušil.

Když pan Kalousek oznámil, že každý kdo platí daně, bude měsíčně přispívat 100 Kč na povodně, vyvolal ve mně smíšené pocity. Možná je to jen můj subjektivní názor, ale potivý pracující člověk je u nás mírně diskriminován. A motivace pracovat se zcela jistě nezvyšuje. Pokud člověk bere podprůměrný plat a sečte si (nebo přesněji odečte) všechny ty srážky, tak kdejaký šikovný spoluobčan snědé pleti má na sociálních dávkách a další aktivitách mnohem vyšší příjem.

Nechci se tu ale bouřit proti humanitární pomoci, tu pětistovku člověk v téhle situaci stejně pošle. Když jsou povodně dvakrát do roka, tak pošle hold litr. Pak ty dvě kila má pan Kalousek jako rezervu.

Bezpochyby ale tento zákon sníží počet lidí, co v těchto těžkých chvílích vezmou mobil a pošlou nějakou tu dárcovskou DMS. A humanitární společnosti jako jsou ADRA nebo Člověk v tísni přijdou o značnou část svých příjmu. Peníze prostě budou jinde. Ale co se týče rychlosti  pomoci, tak jsou právě tyto společnosti bezkonkurenčně nejrychlejší.

Ale co mě vytočilo nejvíce? Měsíc po volbách se porušují předvolební sliby, že se daně zvyšovat nebudou. A zajímavé je také to, že ona zmíněná stokoruna měsíčně (v praxi jde o snížení daňové slevy na poplatníka z 24 840 korun ročně na 23 640 Kč) resp. návrh novely zákona o daních z příjmů byl ministerstvem financí předložen k připomínkovému řízení již minulý týden.

Jak si to mám vysvětlit? Ministerstvo financí už vědělo, že přijdou tak ničivé povodně? Proč raději místo přípravy novely zákona neinformovalo hejtmany ohrožených krajů? Nebo to je jinak a nešťastné povodně se jim teď akorát výborně hodí do krámu?


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)