Pořídíte si státní dluhopisy?

Drobným investorům se nabízí nová možnost jak investovat své volné finanční prostředky. Ministerstvo financí totiž oznámilo, že v listopadu nabídne první zkušební emisi takzvaných spořících dluhopisů. Půjčit státu tak bude moci prakticky každý, zmíněné dluhopisy půjde pořídit již za tisíc korun.

Dluhopisy se budou nabízet ve třech variantách:

1letý diskontovaný spořící státní dluhopis

Úrokový výnos dluhopisu je tvořen rozdílem mezi jeho nominální hodnotou a jeho cenou. Cena dluhopisu je nižší než částka, která Vám bude vyplacena při splatnosti dluhopisu, tj. nominální hodnota dluhopisu.

5letý kuponový spořící státní dluhopis

Úrokový výnos dluhopisu bude jednou ročně ke stanovenému datu vyplácen na Váš peněžní účet. Úrokový výnos až do data splatnosti každý rok narůstá.

5letý reinvestiční spořící státní dluhopis

Úrokový výnos dluhopisu nebude pravidelně vyplácen, nýbrž bude jednou ročně ke stanovenému datu automaticky reinvestován formou připsání dalších spořících státních dluhopisů na Váš majetkový účet. Počet kusů spořících státních dluhopisů se tedy každoročně zvyšuje. Reinvestované úrokové výnosy budou vyplaceny ke dni splatnosti dluhopisu.

Představa investovat nějakou tu korunu do státních dluhopisů není pro mě úplně lichá. Vlastně skoro cítím povinnost svému státu touto formou pomoci. Ovšem mých tisíc korun pana Kalouska asi nevytrhne, a pokud se rozhodnu pro 1letý dluhopis, tak 20 korun hrubého nevytrhne ani mě.

Jak je vidět, zhodnocení není nikterak závratné, ale na dnešní dobu bych ho stejně hodnotil jako nadprůměrné. U ročního dluhopisu je zhodnocení 2%. 5leté dluhopisy mají průměrný roční úrok zhruba 3%. Pokud se podívám na aktuální úrokové sazby spořících účtu, tak to není o nic lepší. Na 2 procenta se dostanete jen u několika bank a většinou se to týká pouze vyšších částek.

Jednoletý spořící státní dluhopis se tak jeví jako vhodná forma spoření. Otázkou je, zda většinu lidí neodradí s tím spojená byrokracie. Každý druhý spořící účet si dnes můžete založit online, časová investice je tak téměř nulová. U zmíněných státních dluhopisů budete muset osobně navštívit jednu z partnerských bank (Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB). Kolik času budete muset investovat v tomto případě je zcela nejasné.

Podrobnosti o spořících státních dluhopisech najede na webových stránkách Ministerstva financí, které pro tento účel zřídilo novou webovou adresu: www.sporicidluhopisycr.cz.

A co vy? Půjčíte českému státu?


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)