Co je Adobe AIR? Obejdeme se bez něj?

Také na vás v posledních dnech vyskočilo okno, které nabádá k aktualizaci Adobe AIR? Co vlastně je Adobe AIR? K čemu ho potřebuji? Jdu se tedy na to podívat, s čím Adobe zase přišlo.

Rozklíčovat zkratku AIR nebude problém, oficiální stránky Adobe uvádí: AIR = Adobe Integrated Runtime. Zajímavé, ale moc si z toho nevezmu. Tak jdeme na konkrétnější slovní popis. Pokud přeložím anglickou wikipedii, tak ta uvádí:

Adobe Integrated Runtime, také známý jako Adobe AIR je multiplatformní run-time systém vyvinutý společností Adobe Systems pro vytváření bohatých internetových aplikací (Rich Internet Applications – RIA) pomocí programu Adobe Flash, Flex Apache (dříve Adobe Flex), HTML a Ajax, které mohou být spuštěny jako desktopové nebo mobilní aplikace. Adobe AIR je multiplatformní technologie, která umožňuje nainstalovat aplikace na operační systémy Windows, Mac OS a některé mobilní operační systémy, jako je BlackBerry Tablet OS, iOS a Android.

S použitím této technologie mohou být webové aplikace spuštěny off-line a mohou pracovat s daty na pevném disku. A podobně jako běžné aplikace je lze spustit bez internetového (webového) prohlížeče. I když se může zdát, že jde o naprosto novou inovační metodou používání internetových aplikací, není to pravda. První verze Adobe AIR byla vydána již v roce 2008.

Adobe AIR

Má Adobe AIR budoucnost?

Nutno podotknout, že Adobe AIR nespolupracuje s již existujícími aplikacemi, proto abychom mohli využívat všech jeho výhod, je potřeba použít aplikace nové, které mají podporu pro AIR zabudovánu. Takových aplikací není aktuálně mnoho, ale pomalu se začínají objevovat, například některé nástroje od AOL či od eBay. Zásadní vliv na rozšíření technologie Adobe AIR však budou mít sociální sítě. Pokud v této technologii nalezne zalíbení Facebook, Twitter či Google Plus, lze očekávat masivní rozšíření i do ostatních oblastí internetu.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)