Poštovní kurýr – recenze

Dnes se vám pokusím přiblížit stolní společenskou hru Poštovní kurýr. I když se jedná o hru již z roku 2006, pořídil jsem si jí teprve nedávno. Stáří hry však na hratelnost nemá negativní vliv, deskové hry prakticky nestárnou. Zejména pokud je sama hra situována do patnáctého století.

Nemá cenu zde do detailu rozepisovat pravidla hry, ale pro případné zájemce uvedu odkaz k jejich stažení. Zaměřím se tedy pouze na základní princip hry, zpracování a celkovou hratelnost.

Základní princip

Poštovní kurýr je hra, která je celosvětově známá pod názvem Thurn and Taxis, a často bývá také srovnávána s hrou Ticket to Ride (o kopii však nejde). Děj nás zavede do patnáctého století a naším úkolem bude vybudovat kompletní poštovní sít ve střední Evropě.

Pomocí kartiček měst stavíme jednotlivé trasy – propojujeme sousedící města a obsazujeme je. Hráč má na výběr několik strategií jak své trasy budovat a získat tak nejvíce bodů. Může se například snažit nejprve obsadit celé Bavorsko nebo naopak vytvořit zastoupení (svou poštovnu) minimálně jednou v každé zemi. Za což nejrychlejší hráč získává bonusové body navíc. Body hráč získává i za délku jednotlivých tras. Vítězem je logicky ten, kdo má na konci hry nejvíce bodů.

Hra je určena maximálně pro 4 hráče, přičemž vůbec nic neztrácí na své kvalitě, když ji hrají pouze dva. Naopak jsem se setkal s názorem, že je pro dva hráče optimální. Osobně nevidím výrazný rozdíl pokud hrajeme 2, 3 nebo 4. Mění se pouze doba hraní, která se pohybuje okolo jedné hodiny.

Hra postrádá výraznější interaktivní zapojení mezi soupeři. Každý z hráčů si tak víceméně po celou dobu hraje na svém písečku. Jediný způsob, jak můžete ovlivnit hru soupeře, je sebrat mu z nabídky kartu města, kterou právě potřebuje.

Poštovní kurýr

Zpracování a obsah balení

Hra je dodávaná v klasické obdélníkové krabici 27,5 x 19 x 6,5 cm obdobně jako jiné hry, např. Carcassonne. Herní plán i hrací karty jsou výtvarně velmi pěkně zpracovány. Sice hrací karty by mohly být z trochu tvrdšího kartonu, ale herní plán (mapa střední Evropy) je z tohoto pohledu v pořádku.

Karty označení hráče mi přijdou pro hru zcela zbytečné (nikdy jsme je nepoužili). U žádné jiné hry jsem se s ničím podobným nesetkal, jde o čisté označení barvy jednotlivých hráčů. Copak u hry „Člověče nezlob se“ si potřebujeme označovat kdo jakou má barvu? Přece hned vidím kdo jaké má figurky. Zde je to podobné. Zkrátka zbytečnost, nebo mé nepochopení. Na druhou stranu lépe, když něco přebývá, než aby něco zásadního chybělo.

Obsah balení:
1 herní plán
4 karty označení hráče
4 přehledy pravidel
30 žetonů bonusů
80 dřevěných domečků (po 20 ve čtyřech barvách)
20 karet kočárů (čísla 3, 4, 5, 6 a 7, každý čtyřikrát)
66 karet měst (tři karty každého z 22 měst)
1 pravidla hry

Celková hratelnost

Poštovní kurýr mi přijde velmi chytlavý, navíc nemá náročná pravidla, tak se do hry rychle dostane i nový hráč bez předchozích zkušeností. Hra ode mě získává velké plusové body také za hezké zpracování a relativně krátkou hrací dobu.

Osobně dávám Poštovnímu kurýrovi 8 bodů z 10, pokud se poohlížíte po nové společenské hře, můžu vám kurýra jen doporučit. Jelikož se nejedná o žhavou novinku na našem trhu, není ani ta cena až tak přemrštěná, dnes se dá pořídit asi za 650 korun.

Klady

  • hezké zpracování
  • krátká hrací doba
  • snadná pravidla
  • výborné i pro 2 hráče

Zápory

  • nízká míra interakce mezi soupeři
  • maximálně pro 4 hráče

A jak jsem v úvodu slíbil, nabízím ke stažení pravidla Poštovního kurýra.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)